Ubiegłoroczny Marszałkowski Bal Dobroczynny, fot. Andrzej Goiński

Ponad 220 par na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym

Cztery placówki opiekuńcze i trzy misje zagraniczne, dla których zbieramy środki, czterystu pięćdziesięciu gości, stu sześćdziesięciu trzech darczyńców i około dwustu trzydziestu przedmiotów na licytacji – to najważniejsze liczby jubileuszowego X Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego. To niezwykłe wydarzenie odbędzie się już w najbliższą sobotę (11 stycznia) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

 

Bal jest efektem półrocznych przygotowań ponad dwustu osób. Ale wiemy, ze warto, ponieważ zbieramy środki na rzecz osób najbardziej potrzebującym. To piękne dzieło, które powinniśmy wpierać – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Do tej pory podczas dziewięciu poprzednich bali zebraliśmy ponad 1,5 miliona złotych, które trafiły na konta 17 instytucji pomocowych z regionu i czterech misji zagranicznych. Zebrane środki posłuży między innymi na remonty placówek, zakupy potrzebnych sprzętów, działania inwestycyjne. W tym roku pomoc trafi do Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Zbieramy też pieniądze na rzecz misji niosących pomoc potrzebującym Angoli, Indonezji i Zambii. Więcej o beneficjentach balu piszemy w materiale: „Beneficjenci Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego”.

Tegoroczna edycja balu po raz piąty odbędzie się w CKK Jordanki, imprezę do tej pory gościły także Dwór Artusa w Toruniu i Opera Nova w Bydgoszczy. Podczas wszystkich bali bawiło się ponad trzy tysiące osób, tegoroczna edycja zapowiada się na rekordową, swój udział zapowiedziało czterysta pięćdziesiąt osób, w tym goście ze Szkocji, Stanów Zjednoczonych, Gruzji, Hiszpanii i Niemiec.  Goście zasiądą przy 38 stołach oraz będą bawić się na parkiecie o powierzchni 225 metrów kwadratowych. Spodziewamy się, że także rekordowy będzie dochód z balu. Przypominamy także, że podczas poprzedniej edycji zebrano 270 tysięcy złotych.

Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Orchestra i Kwartet Pomorski. Gwiazdami wieczoru będą Gruziński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Kutaisi”, który zaprezentuje widowiskowy taniec z szablami oraz Stefano Terrazzino Trio. Bal rozpocznie tradycyjny polonez, do którego przygrywać będzie Toruńska Orkiestra Wojskowa, w pierwszych parach wystąpią tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Imprezę poprowadzą Maciej Puto i Grażyna Nita. Kulminacją wieczoru będzie licytacja główna, którą poprowadzi Rafał Rykowski.

Podczas ubiegłorocznego balu padł rekord kwoty, za który zakupiono jeden przedmiot. Przewodniczący rady nadzorczej CPP Toruń-Pacific Wojciech Sobieszak wylicytował obraz „Szlachcic (muszkieter królewski) w stajni” Louisa Debrasa za kwotę 40 tysięcy złotych. To dzieło wraz z innymi wylicytowanymi podczas bali marszałka przewodniczący Sobieszak przekazał na rzecz toruńskich muzeów. Do Muzeum Okręgowego trafił właśnie „Szlachcic (muszkieter królewski) w stajni” i „Załęcze-Spacerek” Jerzego Dudy, natomiast, dzięki hojności darczyńcy obrazy „Le Gout de Bonheur” Pabla Picasso i „Si vis pacem, para bellum” Jerzego Hoppena wzbogaciły kolekcję Centrum Sztuki Współczesnej.

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • X edycja balu odbędzie się 11 stycznia w CKK Jordanki w Toruniu,
  • suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,5 miliona złotych,
  • dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych,
  • ponad 160 darczyńców przekazało około 230 przedmiotów,
  • podczas balu bawić się będzie 450 osób,
  • pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 stycznia 2019 r.