IX Bal Marszałkowski

Dziewiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się 2 lutego 2019 r. w CKK Jordanki w Toruniu. Dochód z imprezy trafił do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu oraz Domu Pomocy Społecznej w Świeciu.

– Zachęcamy uczestników balu oraz wszystkich, którzy chcieliby wspomóc nasz cel, by otworzyli swe serca i włączyli się w akcję pomocy potrzebującym, którzy są podopiecznymi placówek sióstr szarytek i serafitek. To piękne dzieła, które powinnyśmy wpierać ­ ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył milion dwieście tysięcy złotych. Z pomocy skorzystały dotychczas:

 • Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu,
 • Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy,
 • Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (dwukrotnie),
 • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety (dwukrotnie),
 • Dom Pomocy Społecznej im. ks. Karola Sterpi w Izbicy Kujawskiej prowadzony przez braci orionistów,
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia we Włocławku,
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu,
 • Kuchnia św. Alberta w Bydgoszczy prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim,
 • Toruńska Fundacja Światło,
 • Dom Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo,
 • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety,
 • Dom Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej.

W tym roku dochód z balu trafił do podopiecznych dwóch instytucji z regionu, które przeznaczą wsparcie na niezbędne remonty i inwestycje:

 • Do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu prowadzonego przez Zgromadzenie C.M.B.B. Serafitki,
 • Do Domu Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Tegoroczne wsparcie objęło także ośrodki zagraniczne:

 1. W Syrii – część środków przekażemy do ośrodka dziennego pobytu dzieci w Aleppo prowadzonego przez oo. Franciszkanów;
 2. W Zambii – pomoc dotrze do misji prowadzonej m. in. przez ks. Wojciecha Łapczyńskiego pochodzącego z Chełmży. Misja w Zambii to odcięta od świata placówka w środku afrykańskiego buszu założona w 1914 roku przez polskich jezuitów. Mieszka tu lud Lala, nazwa wioski oraz doliny i płynącej tu rzeki to „Chingombe”. Misjonarze prowadzą tu ośrodek zdrowia oraz placówki edukacyjne.

Na dochód z balu złożyły się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia angażują się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazują wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię.

Osoby, które chciałyby ofiarować przedmiot na charytatywną licytację prosimy o kontakt pod nr tel. 56 62 18 477 (na zgłoszenia czekamy do 18 stycznia). Pomóc można także dokonując wpłaty na konto balu: 46 1600 1462 1027 4168 6000 0003 (wpłaty należy kierować na ZOL w Toruniu, w tytule wpisać: IX Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnili Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru byli Katarzyna Groniec i Jan Kliment z żona Lenką, wystąpił także obchodzący w tym roku jubileusz 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

arrow-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content