Marszałkowski Bal Dobroczynny

Marszałkowski Bal Dobroczynny

Dziewiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w minioną sobotę (2 lutego) w CKK Jordanki w Toruniu. Środki zebrane podczas imprezy trafią do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego sióstr serafitek w Toruniu i prowadzonego przez szarytki Domu Pomocy Społecznej w Świeciu, zasilą też konta dwóch misji niosących pomoc potrzebującym w Zambii i Syrii. Można jeszcze zasilić konto zbiórki – podajemy numer konta.

Dochód z licytacji głównej, podczas której można było nabyć także worki z nieznaną zawartością, wyniósł 91 755 złotych. Za najwyższą kwotę, 38 tysięcy złotych, poszedł obraz Louisa Debrasa „Szlachcic (muszkieter królewski) w stajni”. Wylicytował go Wojciech B. Sobieszak prezes Cereal Partners Poland Toruń-Pacific. Z licytacji cichej uzyskano 99 tysięcy złotych. „Koty w worku” oddaliśmy za 4, 4,5 i 5,5 tysiąca złotych – w środku były voucher na wyjazd do Szkocji dla dwóch osób, voucher na dwuosobowy pobyt weekendowy w jednym z hoteli w Ciechocinku oraz słój miodu.

 

Na licytacji głównej znalazły się także m. in. kolekcjonerskie bogato zdobione wydanie Pisma Świętego w szesnastowiecznym tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka (poszło za 14 tysięcy złotych), naszyjnik i bransoletka z perłami od Katarzyny Groniec (kosztowały nabywcę 3,5 tysiąca złotych), akwaforta Krystyny Szalewskiej (11,5 tys.), stolik gerydon z XIX wieku (ponad 3,5 tys. złotych). Wśród przedmiotów, które można było nabyć podczas licytacji cichej były między innymi rekwizyty z najnowszego filmu Agnieszki Holland „Mr. Jones” (płaszcz głównego bohatera i grafika), które wylicytowano za 800 i 950 złotych.

 

Ostateczna zebrana w tym roku kwota  znana będzie do końca lutego. Również do końca lutego można jeszcze dokonać wpłaty na konto balu: 46 1600 1462 1027 4168 6000 0003 (w tytule prosimy wpisać: IX Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

 

Zachęcamy do korzystania ze zdjęć z balu:

Część 1 – https://fromsmash.com/baldobroczynny20191

Część 2 – https://fromsmash.com/baldobroczynny20192

Autorzy: Mikołaj Kuras, Andrzej Goiński, Szymon Zdziebo/Tarantoga.pl

 

– Bal jest nie tylko wyborną zabawą, ale przede wszystkim okazją do dzielenia się sercem. W tym roku dochód przeznaczymy na funkcjonowanie dwóch domów pomocy społecznej – w Toruniu i w Świeciu. Obie te placówki niosą pomoc osobom potrzebującym codziennej opieki i pielęgnacji. Dziękuję siostrom je prowadzącym za wielkie serce, które ofiarowują swoim podopiecznym. Stało się już tradycją, że część dochodu przeznaczymy też na wsparcie potrzebujących za granicą. Podobnie jak w zeszłym roku, będziemy wspierać prowadzoną przez księdza z regionu misję w Zambii. Drugi szlachetny cel to pomoc dla franciszkanów w prowadzeniu domu dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

– Dobro pomnaża się kiedy się je dzieli. Takie jest przesłanie tego balu, stąd kolejna jego edycja. Bardzo się cieszymy, że możemy tutaj być i już dziękujemy za pomoc, która będzie dużym wsparciem dla naszej placówki – powiedziała s. Natalia Marcelina Brzezińska, dyrektorka Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu.

 

– Święty Jan Paweł II powiedział, że człowieka mierzy się miarą jego serca. Wierzę w to, że wszyscy uczestnicy balu łącznie z panem marszałkiem to ludzie wielkiego serca. Ludzie, którzy dostrzegają osoby niepełnosprawne, osoby chore, którzy dostrzegają w nich przede wszystkim ich wartość i godność. Za to jesteśmy wdzięczni i cieszymy, się że dzięki państwa obecności jakość życia ludzi chorych i cierpiących o wiele się poprawi – powiedziała s. Aleksandrą Lisiak dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Świeciu.

 

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył milion dwieście tysięcy złotych. Z pomocy skorzystało dotychczas 12 instytucji z regionu oraz dwie misje zagraniczne.

 

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych dwóch instytucji w regionie:

  • Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Toruniu prowadzonego przez siostry serafitki (ul. Paderewskiego 2). W placówce przebywa 86 osób przewlekle chorych, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia potrzebują całodobowej pielęgnacji i opieki. Z pieniędzy zebranych podczas balu siostry planują zakupić wózki inwalidzkie oraz platformy schodowe, a także zmodernizować ogród do celów rehabilitacyjnych.
  • Domu Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (ul. Wojska Polskiego 128). Obecnie mieszka w nim 40 osób, wymagających pomocy z uwagi na podeszły wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność. Uzyskaną pomoc siostry szarytki chcą przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptację pomieszczeń piwnicznych do terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych.

Rozmowy z siostrami prowadzącymi placówki: Marceliną Brzezińską, dyrektorem ZOL w Toruniu oraz Aleksandrą Lisiak, dyrektorką DPS w Świeciu.

 

Wsparcie pomoże również:

  • polskiej misji w Zambii. Misjonarze, wśród których jest ks. Wojciech Łapczyński z Chełmży, prowadzą tu ośrodek zdrowia oraz placówki edukacyjne,
  • ośrodkowi dziennego pobytu dla dzieci w Aleppo w Syrii, prowadzonemu przez oo. Franciszkanów.

Czytaj też: Beneficjenci Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego

 

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas charytatywnej aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia zaangażowały się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazały wartościowe przedmioty na licytację. W tym roku blisko 150 darczyńców podarowało na aukcję około 200 przedmiotów –  między innymi rękodzieło, ceramikę, dzieła sztuki, biżuterię, ciekawe wydawnictwa i kosze z produktami tradycyjnymi.

 

Podobnie jak przed rokiem Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Udział w zabawie wzięło 220 par – najwięcej w historii balu. Oprawę muzyczną zapewniły Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru byli Katarzyna Groniec i Jan Kliment z żona Lenką, wystąpił także obchodzący jubileusz 60-lecia Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Czytaj też: Ponad 200 par na Marszałkowskim Balu Dobroczynnym

 

Więcej szczegółów na temat Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

  • do 12 instytucji w regionie oraz 2 misji zagranicznych trafił dochód z dotychczasowych edycji imprezy,
  • 1,2 miliona złotych to suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu,
  • blisko 130 osób znajduje się pod opieką instytucji, które są beneficjentami tegorocznego balu
  • blisko 150 darczyńców przekazało 200 przedmiotów na tegoroczną balową aukcję charytatywną,
  • goście zasiedli przy 38 stołach i bawili się na parkiecie o powierzchni 225 metrów kwadratowych,
  • blisko 80 wykonawców uczestniczyło przygotowaniu oprawy artystycznej wydarzenia.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego