Komu pomagamy

VIII Bal Marszałkowski

Ósmy Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się 20 stycznia w CKK Jordanki w Toruniu. Dochód z imprezy trafił do Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu, a także polskich misjonarzy niosących pomoc potrzebującym za granicą. Tegoroczną edycję balu organizowaliśmy wspólnie z prezydentami Torunia Michałem Zaleskim oraz Włocławka Markiem Wojtkowskim.

- Zachęcamy uczestników balu oraz wszystkich, którzy chcieliby wspomóc nasz cel, by otworzyli swe serca i włączyli się w akcję pomocy potrzebującym matkom oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, którzy są podopiecznymi placówek prowadzonych przez siostry pasterki i elżbietanki. Po raz pierwszy będziemy też zbierać środki dla polskich misjonarzy pracujących z Zambii i Indonezji. To piękne dzieła, które powinnyśmy wpierać ­ ­- mówi marszałek Piotr Całbecki.

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył milion złotych. Z pomocy skorzystały dotychczas:

 • Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu,
 • Hospicjum im. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy,
 • Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (dwukrotnie),
 • Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety (dwukrotnie),
 • Dom Pomocy Społecznej im. ks. Karola Sterpi w Izbicy Kujawskiej,
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Małych Misjonarek Miłosierdzia we Włocławku,
 • Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Grudziądzu.
 • Kuchnia św. Alberta w Bydgoszczy prowadzonej Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim,
 • Toruńska Fundacja Światło,
 • Dom Pomocy Społecznej w Świeciu prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

W tym roku dochód z balu trafił do podopiecznych dwóch instytucji z regionu, które przeznaczą wsparcie na niezbędne remonty i inwestycje:

 • Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie (gmina Osielsko, powiat bydgoski), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Placówka udziela schronienia i wsparcia matkom z małoletnimi dziećmi i kobietom w ciąży, które z różnych przyczyn nie mogą pozostać w rodzinie.
 • Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu (gmina Aleksandrów Kujawski), prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, pod opieką którego przebywa 70 osób niepełnosprawnych umysłowo i fizycznie.

Część środków trafiła także na wsparcie polskich misji niosących pomoc potrzebującym w odległych zakątkach globu:

 • sióstr klaretynek, które opiekują się mniejszością chrześcijańską w Indonezji - wsparcie pomoże w zakupie generatora prądu,
 • duchownych z diecezji toruńskiej, którzy prowadzą misję w Zambii - wsparcie pomoże w budowie studni.

Na dochód z balu złożyły się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia zaangażowały się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazały wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię. Wśród tegorocznych darczyńców są między innymi David Lynch, który przekazał deskorolkę z podpisami członków ekipy filmowej Twin Peaks; Maryla Rodowicz, która podarowała jeden ze swoich kapeluszy; Krystyna Szalewska, której prace cieszą się dużą popularnością wśród uczestników licytacji oraz Radio GRA, które przekazało bombkę z autografem Roda Stewarda.

Osoby, które chciałyby ofiarować przedmiot na charytatywną licytację prosimy o kontakt pod nr tel. 56 62 18 477 (na zgłoszenia czekamy do 12 stycznia). Pomóc można także dokonując wpłaty na konto balu: 34 1020 1462 0000 7602 0325 8159 (wpłaty należy kierować na DPS w Grabiu, w tytule wpisać: VIII Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnili Eljazz Big Band, Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis oraz Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy. Gwiazdami wieczoru bęli Hanna Śleszyńska i Krzysztof Respondek, wystąpił także Capella Bydgostiensis oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

arrow-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram Skip to content