X Marszałkowski Bal Dobroczynny

Dziesiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbył się w sobotę (11 stycznia) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Dochód z imprezy trafi do czterech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym: Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Zbieraliśmy też pieniądze na rzecz misji niosących pomoc potrzebującym Angoli, Indonezji i Zambii.

 

Najdroższym przedmiotem na licytacji okazała się  płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie, która  osiągnęła kwotę 35 tysięcy złotych.  Równo za 30 tysięcy złotych wylicytowano dwa przedmioty płaskorzeźbę „Epoka Wielkiego Timerlama” i obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa. Łącznie z licytacji głównej zebrano kwotę 176 tysięcy złotych.

 

– W naszym regionie nie brakuje wielu wspaniałych ludzi, którzy chcą pomagać innym. Bal jest jedną z form takiej pomocy. Chcemy też przypomnieć wszystkim, że nie tylko przy wyjątkowych okazjach, ale również codzienną pracą możemy nieść pomoc potrzebującym. Tak jak osoby prowadzące placówki pomocowe w regionie oraz misjonarze wspierający potrzebujących za granicą­ ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Bal poprzedził briefing prasowy, podczas którego  marszałek Piotr Całbecki oraz dyrektorzy placówek, beneficjentów tegorocznego balu, opowiedzieli o celach dobroczynnych zabawy.

 

Wystąpienia podczas konferencji (audio):

 

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył półtora miliona złotych.

 

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech instytucji:

 • Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu to placówka prowadzona przez Fundację Społeczno-Charytatywną „Pomoc Rodzinie i Ziemi”. Sprawuje opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Prowadzi całodobowy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Włocławskiej, a także Hospicjum Domowe, pod którego opieką znajduje się 53 podopiecznych i ich rodziny.

 

 • Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Placówka ma 152 mieszkańców – dzieci, młodzież i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle somatycznie chorych. Tylko niektórzy są rzadko odwiedzani przez biologiczne rodziny. Ich prawdziwą rodziną jest społeczność złożona z pensjonariuszy, sióstr i innych pracowników ośrodka. Placówkę wspieraliśmy już w ramach dwóch edycji Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w 2012 i 2017 roku.

 

 • Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety mieszka pięćdziesięcioro podopiecznych – dzieci i młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie oraz z tak zwaną niepełnosprawnością sprzężoną (intelektualną i ruchową). Tu korzystają z rehabilitacji, uczą się i rozwijają w dostępnych sobie sferach. Oprócz zapewnienia całodobowej opieki podopiecznym, placówka organizuje też zajęcia świetlicowe, spacery, wycieczki, zabawy i gry sportowe. Mieszkańcy zaopatrywani są także w sprzęt ortopedyczny oraz środki pomocnicze. Podopiecznych placówki wspieraliśmy w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w 2013 i  2016 roku. Działalność DPS wspiera Fundacja „Pomóżmy Dzieciom Niepełnosprawnym”.

 

 • Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Sprawuje opiekę nad czternastoma dziewczętami. Placówka zapewnia swoim wychowankom ukończenie nauki szkoły ponadpodstawowej. Prowadzi także świetlice środowiskowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

 

Wsparcie pomoże również:

 • polskiej misji w Zambii, prowadzonej przez księdza Wojciecha Łapczyńskiego, który planuje zakupić pompę solarową do wody,
 • polskiej misji w Angoli, prowadzona przez siostrę Elżbietę Kołpę w wiosce dla trędowatych pod miastem Saurimo w północno-wschodniej części kraju. Planuje kupno przedmiotów szkolnych i jedzenia dla dzieci,
 • polskiej misji w Indonezji, prowadzoną przez siostrę zakonną, która uczy dzieci języka angielskiego i przedmiotów rolniczych.

 

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia angażują się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazują wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię. Pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

W tym roku pomogło  ponad 160 darczyńców, którzy przekazali na licytację około 250 przedmiotów między innymi dzieła sztuki, biżuterię i ciekawe wydawnictwa. Wśród darowanych przedmiotów znalazły się: motor żużlowy od klubu KS Toruń, koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego z jego podpisem, koszulka Kamila Stocha z jego podpisem, łyżwy figurowe olimpijki Natalii Kaliszek, kombinezon pilota sił zbrojnych RP, piłka z autografem prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, koszulka z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Niżnym Tagile z podpisami skoczków reprezentacji Polski, między innymi Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, plecak sportowy od Agnieszki Radwańskiej, złote i srebrne pióro Pierre Cardin, chiński talerz ozdobny z żurawiami od Ambasady Chińskiej, DVD „Powrót Batmana” z autografem Danny’ego DeVito, lampa witrażowa Tiffany. Te i wiele innych przedmiotów można było nabyć na tzw. licytacji cichej.

 

Na licytację główną trafiły:

 • obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa,
 • zestaw sześciu książek Olgi Tokarczuk („Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Opowiadania bizarne”, „Podróż ludzi księgi”) z autografem noblistki,
 • zestaw kawa herbata Rosenthal Sanssouci Ramona 12,
 • płyta winylowa z podpisem Robbie’ego Williamsa wraz z zaproszeniem VIP na jeden z jego koncertów w Europie,
 • grafika „Drzewo życia” Krystyny Szalewskiej (sygnatura nr. 1),
 • grafika z cyklu „Ludzie, sylwetki i twarze” Zdzisława Beksińskiego,
 • patera z nimfa z około 1900 r., wykonana przez czeską firmę Amfora.
 • płaskorzeźba „Epoka Wielkiego Timerlama”.

Łącznie z licytacji głównej, ze wszystkie te przedmioty  zebrano kwotę 176 tysięcy złotych.

 

Oprawę muzyczną zapewnił Eljazz Orchestra i Kwartet Pomorski. Gwiazdami wieczoru byli Gruziński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Kutaisi”, który zaprezentował widowiskowy taniec z szablami oraz Stefano Terrazzino Trio. Bal rozpoczął tradycyjny polonez, do którego przygrywała Toruńska Orkiestra Wojskowa, w pierwszych parach wystąpili tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”. Imprezę prowadzili Maciej Puto i Grażyna Nita.

 

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

 • X edycja balu, 11 stycznia, CKK Jordanki w Toruniu,
 • suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,5 miliona złotych,
 • dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych,
 • ponad 160 darczyńców przekazało około 250 przedmiotów,
 • podczas balu bawiło się 450 osób,
 • goście zasiedli przy 38 stołach oraz bawili się na parkiecie o powierzchni 225 metrów kwadratowych,
 • pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego